איגרוף תאילנדי

איגרוף תאילנדי

מה בעמוד?

מה זה איגרוף תאילנדי?

איגרוף תאילנדי הוא אומנות לחימה שפותחה בתאילנד וידועה גם בשם “Art of eight limbs” כלומר “אומנות הלחימה ב-8 גפיים”, היות והיא משתמשת בשילובים של אגרופים, מרפקים, מכות ברכיים ובעיטות (ימין ושמאל, כמובן – ולכן שמונה). האיגרוף התאילנדי זכה לפופולריות והכרה בינלאומית רחבה אודות לאפקטיביות שלו וליתרונות הפיזיים והמנטליים שהוא מעניק למתאמנים. אימוני ה-Muay Thai הם דרך מעולה להיכנס לכושר ולפתח עוצמה גופנית, ביטחון עצמי, תנועתיות מרשימה, יכולות קרביות, רוח ספורטיבית, קואורדינציה מרשימה ובריאות באופן כללי.

על מקורות האיגרוף התאילנדי

האיגרוף התאילנדי, הידוע גם בתור “אומנות הלחימה ב-8 גפיים” התפתחה בתאילנדי לפני יותר מ-2,000 שנה. מקורותיה משובצים באגדות הפולקלור התאילנדי עם סיפורים אודות קרבות עתיקים ולוחמים שהשתמשו באומנות הלחימה הזו כדי להגן על הממלכות של המלך שלהם. בתחילה, מי שעסק באיגרוף תאילנדי היו חיילים, אשר השתמשו בו כדי להביס אויבים בקרבות פנים אל פנים בשדה הקרב, אך עם הזמן האיגרוף התאילנדי התפתח לספורט שמוטמע בכל השכבות של החברה התאית. הפופולריות שלו המשיכה לצמוח עם השנים ובתחילת המאה ה-20 הפך האיגרוף התאילנדי לראשונה כספורט לאומי בתאילנד. היום, האיגרוף התאילנדי הוא אחת מאומנויות הלחימה המובילות בעולם, וידוע בטכניקות הסטרייקינג היעילות שלו לקרבות פנים אל פנים.

מה הופך את האיגרוף התאילנדי לאומנות לחימה מיוחדת ואפקטיבית כל כך?

האיגרוף התאילנדי מצטיין בלהפוך את גוף המתאמן לכלי נשק עוצמתי המסוגל להתנהל בקרב ברמה מאוד גבוהה הן בהיבט ההתקפה והן בהיבט ההגנה. כאמצעי התקפה משתמש האיגרוף התאילנדי בביצוע שילובים של מכות כמו אגרופים, בעיטות, מרפקים וברכיות, יחד עם תנועה נכונה, יכולת להפתיע ולהערים על היריב. כאמצעי הגנה מצטיין האיגרוף התאילנדי בזיהוי מהיר של כוונות היריב ותגובה מתאימה באמצעות וחסימות או הסטות של מכות היריב, פתיחת זויות שיהוו יתרון או משחק טווחים יעיל ומדויק. בנוסף ליכולות שהוזכרו, מצטיין האיגרוף התאילנדי גם בקלינצ’, שהוא שימוש בידיים על מנת להשיג שליטה על ראש או צוואר היריב, להגבילו ובאמצעות כך לייצר התקפות מרפקים או ברכיים בטווח קרוב. בנוסף לקלינצ’, מצטיין האיגרוף התאילנדי גם בהכשלות היריב על ידי הסטה של מרכז הכובד שלו בתזמון מתאים, ערעור שיווי המשקל שלו והפלתו לרצפה. 

כל אלו הן עיקר יכולות הסטרייקינג (סטרייקינג = לחימה מול יריב במצב עמידה. לעומת גרפלינג: לחימה על הקרקע) שהאיגרוף התאילנדי מצטיין בהן.

 

הלימוד והתרגול מתבצע באמצעות ‘דריל’ים, כלומר תרגילים שהם מעין רסיסי קרב המתמקדים באלמנט קרבי מסויים ומבוצעים במהירות ועוצמה נמוכה. זאת על מנת לאפשר למתאמן להטמיע ולחדד את התנועות ויכולת התזמון ולהביא אותן לשלמות. ה-‘דרילים’ באיגרוף התאילנדי הם דרך לימוד אפקטיבית ומהנה במיוחד, ויכולים להתבצע במשך זמן רב מבלי לשעמם היות ואין גבול לוריאציות שמדריך מקצועי ומנוסה יכול לבנות ל-‘דריל’ מסויים. 

 

כאימון גופני האיגרוף התאילנדי עובד בצורה יסודית על כל הגוף ובונה עוצמה מאחורי המכה (או מה שאנחנו מכנים “מחץ”), זריזות ודיוק, סיבולת, קואורדינציה וגמישות. בהיבט המנטלי האימונים של איגרוף תאילנדי מפתחים רוח לחימה ויכולת לשמור על קור רוח גם ‘תחת אש’. האימונים מפתחים בלוחם את היכולת להישאר ממוקד ולהשתמש בגופו על מנת להשיג את המטרה האולטימטיבית – עליונות על היריב. שימו לב שהפגנת עליונות, על אף שבכוחה לעשות כן, אין משמעה בהכרח לפגוע ביריב! וזה היופי של אומנות הלחימה. עליונות מתייחסת ליכולת לצפות את מהלכי היריב, להכשיל אותו באמצעות תזמון טוב יותר, שילובי מכות מגוונים וקשים יותר להגנה, תנועה קרבית טובה יותר, התחמקויות מלוטשות יותר, זריזות מפותחת יותר או פשוט רוח לחימה וניסיון גדולים יותר.  

 

כיצד אימוני איגרוף תאילנדי יכולים לתרום לי בהיבטים שונים של החיים?

אימוני איגרוף תאילנדי מפתחים רמה גבוהה של מיקוד מנטלי, משמעת והתמדה. תכונות אלו יכולות להשפיע על תחומי חיים אחרים כמו עבודה, לימודים ואפילו מערכות יחסים. באמצעות תרגול של איגרוף תאילנדי תוכלו לבסס מוסר עבודה מוצק, ללמוד להציב ולהשיג מטרות ולטפח את הביטחון העצמי שלכם. יכולות אלו עשויות לעזור לכם להצליח יותר בקריירה, בלימודים ולשפר מערכות יחסים עם אנשים הקרובים לנו. ככל שאנחנו נעשים אנשים בעלי מסוגלות עצמית ותחושת מסוגלות עצמית גבוהה יותר, כך אנחנו מסוגלים גם לתרום יותר ולהיטיב עם הסובבים אותנו. בנוסף, האימונים הם גם מרחב לפרוק בו מתחים ואגרסיות שמצטברים בנו (שק האיגרוף יספוג בשמחה כל מטען רגשי שהגעתם איתו, זה ייעודו) ובכך משפר את התחושה הכללית ולכן גם את בריאותנו. בנוסף, האימונים מלמדים ערכים חשובים כמו כבוד לעצמי וכבוד לזולת, צניעות ויושרה, אשר יכולים להתרחב גם הרבה מעבר לגבולות המכון ולתרום להתפתחות הכללית שלנו כבני אדם. כל אלו הן סיבות מצויינות לבחור באיגרוף התאילנדי כספורט שישדרג אותנו בתחומי חיים רבים ומגוונים. 

 

האם איגרוף תאילנדי יכול להתאים לי גם אם אין לי מושג בתחום ואם אני לא בכושר בכלל?

האיגרוף התאילנדי הוא אומנות לחימה שניתנת לתרגול על ידי כל אדם בכל הגילאים ובכל הרמות. למרות שזה אולי נראה מהצד כספורט תובעני ולפעמים אפילו מרתיע, הוא למעשה קל לתרגול עבור כל אחד ומאוד ידידותי למתחילים ביחס לאומנויות לחימה אחרות. 

אימוני מתחילים עוסקים קודם כל בפיתוח הבסיס ואמורים ללוות אתכם צעד צעד הן בהעלאה של הכושר הגופני והן בבניית המיומנויות הטכניות שלכם. בתחילה תלמדו ותתרגלו את העמידה הקרבית שלכם, שהיא תנוחת המוצא שלכם להתקפות ולהגנות. לאחר מכן תלמדו תנועה קרבית, כלומר כיצד לנוע בצורה יעילה מול יריב וכיצד לשמור על העמידה הקרבית שלכם גם תוך כדי שאתם מתקדמים, נסוגים, פותחים זוויות או נמצאים תחת התקפה. תלמדו לשמר את קשר העין שלכם ליריב ולא לעצום את העיניים למרות סימוני ההתקפות שנשלחים לכיוונכם. לאחר מכן תלמדו את הגנות הבסיס: כיצד להסיט ולהתחמק ממכות היריב השונות, ולאחר מכן תלמדו להשתמש בגופכם ככלי נשק להתקפה. במקביל לכל זאת, תתרגלו באופן רציף תרגילי סיבולת וכוח כדי לבנות את העוצמה הגופנית שלכם ואת היכולת הגופנים והמנטלית שלכם לעמוד בעומס ובלחץ ולבנות חוסן. 

 

גם אם אין לכם שום רקע בתחום, תוכלו להתקדם בקצב שלכם. מדריך מנוסה ידע לזהות את החוזקות שלכם ולהתמקד בהן יחד עם חיזוק התחומים בהם אתם חלשים יותר, צעד אחר צעד ובצורה יסודית אשר תביא עמה סיפוק והנאה. 

עם ההתקדמות שלכם, הטכניקות האינטנסיביות של האימונים יעלו ויהפכו למאתגרים יותר. אתם תתנסו בספארינג (עבודה קרבית חופשית) בעוצמות שונות ותוכלו לשלב גם טכניקות מתקדמות בזמן אמת. ככל שתשתפרו ותעשו מדוייקים וחדים יותר, כך תוכלו לתרגל בעוצמה ובמהירות גבוהה יותר ועדיין לשמור על העבודה בטוחה ומבוקרת. 

 

איך בנוי אימון איגרוף תאילנדי ולמה עלי לצפות?

אימון איגרוף תאילנדי מתחיל בחימום שנועד להכין את הגוף פיזית ומנטלית למה שהולך לבוא בהמשך. לאחר החימום מגיע גוף האימון שבו מתמקדים באלמנט טכני מסוים שיכול להיות: טכניקת התקפה (למשל אגרוף או בעיטה, או שילוב של מספר התקפות), טכניקת הגנה (למשל התחמקות גוף, חסימה, יציאה מטווח התקפת היריב וכד’), אלמנט טקטי (למשל הטעיה, תחבולה, משחקי טווחים, הפתעת היריב, סגנון קרבי מסויים, מניפולציה פסיכולוגית ועוד). בחלק זה של האימון מתרגלים בצורה מבוקרת ואיטית את אותו אלמנט טכני, בתחילה בצורה הפשוטה ביותר ולאחר מכן בצורות מורכבות יותר המשלבות תנועה, תזמון, קבלת החלטות, עבודה במהירות גבוהה יותר (ולכן צורך להגיב מהר יותר), שינויי טווחים או זויות ומורכבויות נוספות.

לאחר מכן מגיע החלק של הסיכום, שבד”כ כולם מחכים לו שכן הוא החלק שבו אתם מביאים לידי ביטוי את מה שלמדתם בעבודה חופשית ופתוחה יותר. בחלק זה האינטנסיביות והדופק עולים, הורמונים נכנסים לפעולה והריגוש של ה-money time בועט, תרתי משמע. בחלק זה אתם יכולים להביא לידי ביטוי, כמובן תוך כבוד והקפדה על כללי הבטיחות, את המיומנות שרכשתם עד כה ולבחון את יכולותיכם מול יריב (ותמיד – מול עצמכם). תוכלו להביא לידי ביטוי את רוח הלחימה שלכם, הזריזות שלכם, האגרסיביות והקרביות שלכם (ואל תדאגו, אם אתם לא בטוחים שיש בכם את זה – המדריכים שלנו יזהו זאת ויעזרו לכם למצוא את זה) את התחכום, החשיבה קדימה, זיהוי נקודות החולשה של היריב ועוד יכולות רבות שמשלבות את הגוף והנפש יחד. 

 

לאחר שתם החלק המסכם יש חלק של שחרור, הורדת דופק ושיח קצר על מה שנלמד ונעשה באותו אימון, חניכים מעלים תובנות שעלו תוך כדי תרגול והמדריכים נותנים משוב קבוצתי מתוך מבט מהצד על איכות הביצוע, תובנות שלהם והצעות לשיפור. במקרה הצורך יציעו המדריכים תרגילים ל”עבודת בית”: הצעות לתרגילים לעבודה עצמית אשר יוכלו לשפר את ביצועי החניכים אפילו יותר. 

 

איך אדע איזה באיזה מכון איגרוף תאילנדי לבחור?

בחירת המכון המתאים ביותר עבורך לאימונים הוא החלטה חשובה שיכולה להיות לה השפעה רבה על חוויית האימון שלך, על ההתקדמות ועל הבטיחות והבריאות שלך. 

להלן הגורמים העיקריים שכדאי לשקול בבחירה של מכון לאיגרוף תאילנדי:

מיקום

מיקום מכון האימונים הוא גורם חשוב שלעיתים ממעיטים בערכו. המיקום הוא חשוב היות והוא משפיע על התדירות שבה תגיעו לאימונים לאורך זמן. חפשו מכון שההגעה אליו היא יחסית נוחה ושלוקח לכם זמן סביר להגיע אליו מהבית או ממקום העבודה שלכם. 

איכות ההדרכה

מעבר לכך שחשוב כמובן לוודא שהמדריכים הם מדריכים מוסמכים ובעלי הכרה של מוסד מוכר ובעל מוניטין בתחום, יש עוד שני גורמים שכדאי לבחון כדי לקבל מושג על איכות ההדרכה במכון שאתם שוקלים להצטרף אליו, ולשם כך נדרש שתגיעו לאימון ניסיון ותחוו את ההדרכה על בשרכם. יש מכונים הגובים תשלום עבור אימון הניסיון ויש כאלו שנותנים אותם בחינם ושתי הגישות לגיטימיות. 

א. התחושה שלכם בזמן ולאחר האימון
הדבר הראשון שיש לשים לב אליו הוא התחושה שלכם בזמן ולאחר האימון. האם ניתנו לכם יחס ותשומת לב אישית עם הגעתכם למכון ולאורך האימון ע”י צוות ההדרכה? האם מישהו מהצוות ניגש אליכם, הסביר, תיקן, הדגים ובאמת השקיע על מנת שתצאו מהאימון טובים יותר משנכנסתם? האם קיבלתם פידבק על הביצוע שלכם בתרגילים השונים? אתם מרגישים שהמדריך פעל באופן אוטומטי כשנתן לכם פידבק או שהוא באמת שם לב אליכם? האם הבחין בחוזקות שלכם או לחילופין בתחום שאתם מתקשים בו והתייחס לכך?
שימו לב לגורמים הללו על מנת לשפוט האם מדובר במכון אימונים ברמה גבוהה

ב. מקצועיות צוות ההדרכה
זה נושא קצת טריקי, מכיוון שלעיתים קשה למי שלא בעל רקע בתחום אומנויות הלחימה לדעת מה הרמה המקצועית של ההדרכה. לעיתים כריזמה וביטחון של מדריך מסוים יכולים להיתפס כרמה מקצועית גבוהה בעוד שלפעמים אלו רק מפצים על חוסר מקצועיות או הבנה עמוקה של התחום. הנה כמה אינדיקציות שיעזרו לכם לשפוט את רמת המקצועיות של צוות ההדרכה במכון:

הקפדה על בטיחות:
בדקו האם המדריך נותן הוראות בטיחות מתאימות לפני כל ביצוע של תרגיל והאם הוראות אלו מוקפדות ונאכפות לאורך האימון.

האוירה במכון והתייחסות ל’אגו’:
האוירה במכון היא גורם חשוב היות והיא משפיעה על המוטיבציה, ההנאה ובטיחות האימונים.
צוות הדרכה מנוסה יקפיד שהאוירה במכון, הן בין המדריך לחניכים ובין החניכים לבין עצמם, תהיה מתוך מקום של כבוד הדדי ודאגה לשלומם של המשתתפים. אם אתם מזהים שהאוירה במקום היא תחרותית-שלילית ושאנשים עובדים מתוך ‘אגו’, כלומר להוכיח ש’אני יותר טוב’, או ‘אני יכול להכות יותר חזק’ ואין זיהוי והתייחסות ברורה ונוקבת של המדריך להתנהגות כזו, זה צריך להדליק נורה אדומה. עבודה מתוך מקום של אגו מסכנת את המתאמנים ויוצרת בעיות בטיחות. 

מעבר לאוירה, שימו לב גם לאישיות המדריך עצמו, האם הוא צנוע ותשומת ליבו ממוקדת בקבוצה, או האם הוא מרוכז בעצמו ומנסה להאדיר את עצמו. המצב השני, גם הוא צריך להדליק נורה אדומה שכן בתור חניכים הבוחרים להצטרף למועדון על מנת ללמוד ולהשתפר, תשומת הלב של המדריך צריכה להיות ממוקדת בכם.

ביקורות וחוות דעת
בדקו ברשת ביקורות וחוות דעת על המכון כדי לראות מה לאחרים יש לומר על המכון ועל צוות ההדרכה מניסיונם האישי. חפשו מכונים עם דירוג גבוה וביקורות עדכניות מהתקופה האחרונה. 

איגרוף תאילנדי ב-ACTA

לתפיסתנו, ב-Acta כל אימון צריך להיות חוויה של למידה והתפתחות שמלווה בסיפוק והנאה. כבית ספר לאומנויות לחימה, אנו מציעים אימוני איגרוף תאילנדי מקצועיים בקבוצות המתאימות למתחילים וקבוצות המיועדות למתקדמים. אנו שמים דגש על הדרכה איכותית המתמקדת הן במרכיב הפיזי והן במרכיב המנטלי של הלחימה. צוות המדריכים המנוסה שלנו יודע להדריך  וללוות אתכם מהרמה הנוכחית שלכם, בין אם אתם מתחילים גמורים או מקצוענים, ולהביא אתכם לשיפור מתמיד וסיפוק מכל אימון ואימון. אצלנו הבטיחות היא במקום הראשון ולכן הכל נעשה בבקרה צמודה ובהדרגה, בהתאם ליכולות שלכם ועם הקפדה מתמדת על הוראות בטיחות ברורות ומתאימות לכל תרגיל, ובאוירה משפחתית ונעימה, עם יחס אישי מצוות ההדרכה וליווי פרטני וצמוד. 

עידן גל

עידן גל

מייסד ACTA, מומחה דאן 3 בקרב מגע ובעל נסיון של 30 שנים בתחום ההגנה העצמית. בשירותו הצבאי היה מפקד ביחידה ללוחמה בטרוה ומאבטח הרמטכ״ל. לאורך השנים שלאחר שחרורו הקדיש עצמו עידן להדרכה ולפיתוח שיטות הוראה ייחודיות לתחום ההגנה העצמית המאפשרות לכל אדם להישאר חופשי ובטוח ע״י רכישת כלים מעשיים להתמודדות אפקטיבית במפגש מול אלימות ותוקפנות.

עידן גל

עידן גל

מייסד ACTA, מומחה דאן 3 בקרב מגע ובעל נסיון של 30 שנים בתחום ההגנה העצמית. בשירותו הצבאי היה מפקד ביחידה ללוחמה בטרוה ומאבטח הרמטכ״ל. לאורך השנים שלאחר שחרורו הקדיש עצמו עידן להדרכה ולפיתוח שיטות הוראה ייחודיות לתחום ההגנה העצמית המאפשרות לכל אדם להישאר חופשי ובטוח ע״י רכישת כלים מעשיים להתמודדות אפקטיבית במפגש מול אלימות ותוקפנות.

שתפו:

מה בעמוד?
מאמרים נוספים

הירשמו עכשיו לשיעור ניסיון

בכל תחום שתבחרו ממגוון תחומי ההתמחות שלנו

לוגו שחור